Czym jest system zarządzania treścią (cms)?

Jeśli potrzebujesz nowej strony internetowej dla swojej firmy i szukasz ofert w sieci na pewno trafiłeś nie raz na skrót „CMS”. Ale w zasadzie czy wiesz co on oznacza i czy potrzebne jest to „coś” Twojej stronie internetowej? Postaramy się to wyjaśnić.

Co to jest CMS?

System zarządzania treścią czyli w oryginale Content Management System (w skrócie CMS) to w najprostszym ujęciu oprogramowanie służące do organizowania (zarządzania) zawartości (treści) na stronie internetowej. Dzięki niemu użytkownik samodzielnie może dodawać nowe treści oraz edytować aktualną zawartość strony internetowej bez znajomości chodźmy podstaw html.

Panel administracyjny.

Pomimo, że istnieje wiele CMS-ów to jeden element jest wspólny dla wszystkich – panel administracyjny. Jest to miejsce, z poziomu którego możesz dowolnie edytować, dodawać czy usuwać treści na stronie internetowej. Możesz tworzyć wpisy na blogu firmowym lub dodawać nowe zdjęcia do galerii. Dostęp do panelu administracyjnego jest oczywiście chroniony i wymaga wcześniejszego logowania. W zależności od złożoności serwisu i rodzaju CMS-a panel administracyjny może być łatwiejszy lub trudniejszy w obsłudze, co warto brać pod uwagę przy wyborze CMS-a.

Czym różnią się poszczególne CMS-y?

Można wyróżnić dwa podstawowe typy CMS-ów: autorskie (płatne) oraz open source (darmowe). Autorskie to takie, które są produktem danej agencji interaktywnej, a co za tym idzie wybierając je wiążemy się na dłużej z daną agencją. Drugi typ czyli systemy zarządzania treścią na licencji typu open source to np. TYPO3 czy WordPress, są darmowe dzięki czemu zyskujesz większą swobodę w kwestii wyboru agencji i ewentualnej jej zmiany ale nie tylko…

TYPO3 CMS najbardziej doceniany system zarządzania treścią na świecie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, TYPO3 to system zarządzania treścią typu open source. Ale co to w zasadzie znaczy? Po pierwsze ten typ licencji pozwala na jego darmowe pobieranie i instalowanie. Po drugie dzięki swojej dostępności jest on stale rozwijany i udoskonalany przez programistów na całym świecie. Wokół TYPO3 narosła ogromna grupa użytkowników co sprawia, że system jest na prawdę solidny, niezawodny a przede wszystkim bezpieczny. Jego budowa sprawia, że można dowolnie go rozwijać i dopasowywać do potrzeb konkretnej branży, dzięki czemu jest on bardzo wszechstronny i doskonale się sprawdzi zarówno na małej stronie firmowej jak i dużym portalu o rozbudowanej funkcjonalności. Potwierdzają to firmy z całego świata, które na co dzień korzystają właśnie z TYPO3. Należą do nich takie koncerny jak: Lufthansa, UNESCO, Ford, Pizza Hut, Lidl i wiele innych.

TYPO3 CMS elastyczność i uniwersalność

Systemy zarządzania treścią sprawiły, że obecnie bez wiedzy programistycznej możesz samodzielnie zarządzać zawartością swojej strony internetowej. Stąd też tak kluczowy jest wybór właściwego CMS-a. TYPO3 to z jednej strony kolos o potężnych możliwościach, z drugiej idealne rozwiązanie dla firmowego bloga. 

TYPO3 CMS daj sobie szanse na właściwy wybór

Teraz gdy już wiesz co to jest CMS i znasz jego podstawowe rodzaje, musisz samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie czy nie warto postawić na rozwiązanie wybierane przez najwiekszych graczy na rynku.
 
Zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania dotyczące TYPO3 i nie tylko 🙂

Na naszym autorskim blogu odnajdziesz wiele inspirujących treści - zapraszamy.

Czym jest UX design?

Powrót do listy Blog Czym jest UX design? UX (czyli User Experience) to w dokładnym tłumaczeniu

Nie zwlekaj.
Zapytaj o szczegóły realizacji Twojego projektu.

Rafał Borkowski - Client Service Director

Odpowiem na Twoje pytania

Zapytanie ofertowe

Administratorem danych osobowych jest firma Crear Mateusz Pasternak z siedzibą przy ul. Dworcowa 5/25 30-559 Kraków. Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane celem udzielenia odpowiedzi na przesłąne pytanie.